تبلیغات
کسب درآمد - تغییرات قانون مجازات اسلامی

کسب درآمد

تغییرات قانون مجازات اسلامی در گفتگو با قائم مقام معاون تنقیح قوانین مجلس؛ «مجازات سنگسار، حذف و جایگزین آن به استفتاء از رهبری واگذار شد»

قائم مقام معاون تنقیح قوانین مجلس با تشریح تغییرات اعمال شده، در قانون مجازات اسلامی با مدت اجرای آزمایشی سه ساله، حذف مجازات سنگسار، حذف اعدام برای جرایم ارتداد و سحر و جادو و تعیین درجات هشت گانه برای جرایم مشمول تعزیر را از جمله این تغییرات عنوان کرد.
حجت الاسلام موسی قربانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در توضیح تغییرات اعمال شده در قانون جدید مجازات اسلامی با اشاره به حذف مجازات سنگسار و اعدام برای ارتداد و سحر و جادو از این قانون اظهار کرد: در این قانون با حذف برخی از حدود، ماده 223 جایگزین شده است.
وی با بیان اینکه طبق ماده 223 قانون جدید مجازات اسلامی باید در مورد حدود ذکر نشده در این قانون مطابق اصل 167 قانون اساسی عمل کرد، یادآور شد: طبق این اصل در صورت نبود حکم جرمی در قانون باید به فتاوای مشهور فقها مراجعه شود؛ البته در ذیل ماده 223 نیز آمده است که در صورت وجود الزام برای رجوع به اصل 167، مقام قضایی باید از رهبری استفتاء کند و ...

مقام رهبری نیز می تواند این امر را به فرد دیگری واگذار کند.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نام برخی از جرایم و مجازات ها در این قانون نیامده است، تصریح کرد: فقه در این موارد سر جای خود قرار دارد تا در صورت بروز جرمی، رییس دادگاه برای تشخیص حکم موضوع بر اساس شرع عمل کند.
قربانی در ادامه، دیگر تغییر اساسی اعمال شده در قانون مجازات اسلامی را تعیین مجازات های تعزیری در هشت درجه عنوان و اظهار کرد: جرایم مستوجب حدود و قصاص در این قانون به قوت خود باقی هستند و مجازات بقیه جرایم طبق این درجات با هدف یکنواخت سازی و هماهنگی مشخص شده است.
وی در توضیح ماده 19 قانون مجازات اسلامی با تعیین درجات هشت گانه مجازات جرایم تعزیری خاطرنشان کرد: مجازات درجه یک شامل حبس بیش از 25 سال، جزای نقدی بیش از یک میلیارد ریال و مصادره اموال، مجازات درجه دو شامل حبس بیش از 15 تا 25 سال، جزای نقدی از 550 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال، مجازات درجه سه شامل حبس بیش از 10 تا 15 سال با جزای نقدی از 360 میلیون تا 550 میلیون ریال، مجازات درجه چهار شامل حبس بیش از پنج تا 10 سال، جزای نقدی از 180 میلیون تا 360 میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی، مجازات درجه پنج شامل حبس بیش از دو تا پنج سال، جزای نقدی از 80 میلیون تا 180 میلیون ریال و محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از پنج تا 15 سال، مجازات درجه شش شامل حبس بیش از شش ماه تا دو سال، جزای نقدی بیش از 20 میلیون تا 80 میلیون ریال، شلاق از 31 تا 99 ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی از شش ماه تا پنج سال و انتشار حکم در رسانه ها، مجازات درجه هفت شامل حبس از 91 روز تا شش ماه، جزای نقدی 10 میلیون تا 20 میلیون ریال، شلاق از 11 تا 30 ضربه و محرومیت از حقوق اجتماعی تا شش ماه و مجازات درجه هشت نیز شامل جزای نقدی تا 10 میلیون ریال و شلاق تا 10 ضربه است.
قربانی هم چنین تاکید کرد که با این تغییر اساسی در قانون مجازات اسلامی، تمامی مجازات ها به این هشت درجه ارجاع می شود که نمونه آن در گذشته وجود نداشته است.
وی با بیان اینکه در قانون جدید مجازات اسلامی، مجازات های تکمیلی و تبعی توسعه یافته است، خاطرنشان کرد: بر این اساس قاضی می تواند، علاوه بر مجازات های ذیل این هشت درجه، در صورت لزوم مجازات های تبعی و تکمیلی را مطابق ماده 23 این قانون در 15 مورد تعیین کند.
وی اقامت اجباری در محل معین، منع اقامت در محل معین، منع اشتغال به شغل خاص، انفصال از خدمات دولتی، منع رانندگی، منع داشتن دسته چک، منع حمل سلاح، منع خروج اتباع ایرانی از کشور، اخراج بیگانگان از کشور، الزام به خدمات عمومی، منع از عضویت در احزاب و دسته جات، توقیف وسایل ارتکاب جرم یا رسانه یا موسسه، الزام به یادگیری حرفه یا شغل خاص، الزام به تحصیل و انتشار حکم قطعی را به عنوان 15 مورد مجازات های تکمیلی و تبعی راجع به اشخاص برشمرد.
قربانی تعویق صدور حکم را یکی دیگر از تغییرات قانون مجازات اسلامی عنوان و اظهار کرد: طبق این قانون قاضی در جرایم مستوجب تعزیر درجه شش تا هشت می تواند، پس از احراز مجرمیت با توجه به سوابق متهم از شش ماه تا دو سال صدور رای را به تعویق اندازد.
به گفته وی تا کنون در نظام حقوقی کشور تعویق در صدور حکم وجود نداشته است.
قائم مقام معاون امور تنقیح قوانین مجلس با اشاره به ماده مربوط به نظام نیمه آزادی در قانون مجازات اسلامی جدید تصریح کرد: در گذشته و در آیین نامه های قوه قضاییه، زندان باز وجود داشت که اکنون این موضوع به نظام نیمه آزادی به صورت قانون تبدیل شده است.
قربانی توضیح داد: طبق این قانون دادگاه می تواند، در مجازات های تعزیری درجه پنج تا هفت، ضمن صدور حکم، گذراندن دوران محکومیت مجرم را در مراکز حرفه آموزی و کار تحت نظر سازمان زندان ها مقرر کند.
وی یادآور شد: مجازات های جایگزین حبس شامل دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی است که در صورت نبود شاکی می تواند جایگزین مجازات حبس شود.
نماینده قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: برای مرتکبان جرایم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنان سه ماه حبس است، مجازات جایگزین حبس اعمال می شود و بقیه مجرمان با حبس بیشتر از سه ماه نیز می توانند از این قانون بهره مند شوند؛ مگر آن که به دلیل ارتکاب جرم عمدی دارای سابقه محکومیت کیفری باشند.
این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی با بیان اینکه طبق قانون جدید مجازات اسلامی، مجازات کودکان و نوجوانان به سه وضعیت تقسیم شده است، خاطرنشان کرد: وضعیت اول مربوط به مجازات کودکان و نوجوانان با رده سنی تا بلوغ است که مسئولیت کیفری ندارند، جز در مواردی که به اشخاص ضرر مادی وارد شود که در این صورت پدر مجرم ضامن است.
وی با اشاره به جرایم تعیین شده برای رسیدگی به جرم تعزیری کودکان و نوجوانانی که در زمان ارتکاب جرم، 9 تا 15 سال شمسی سن دارند نیز یادآور شد: قرار شده است که به جای مجازات برای این دسته افراد، اقدامات پنج گانه تسلیم به والدین، اولیا یا سرپرست قانونی با اخذ تعهد، تسلیم به اشخاص حقیقی یا حقوقی غیر از والدین، نصیحت به وسیله قاضی دادگاه، اخطار و تذکر و نگهداری در کانون اصلاح و تربیت صورت می گیرد.
عضو کمیسیون حقوق و قضایی مجلس، وضعیت سوم را مربوط به رسیدگی به جرایم تعزیری توسط نوجوانانی که سن آنان در زمان ارتکاب جرم بین 15 تا 18 سال است، عنوان کرد و ادامه داد: برای این افراد نیز مجازات هایی شامل نگهداری در کانون اصلاح و تربیت در سه بازه زمانی مختلف یعنی از دو تا پنج سال، از یک تا سه سال و همچنین از سه ماه تا یک سال و پرداخت جزای نقدی در ارقام مختلف تعیین شده است.
وی در مورد مسئولیت کیفری نوجوانان زیر 18 سال مرتکب جرایم مستوجب حدود و قصاص نیز تصریح کرد: در این جرایم هرگاه افراد بالغ کمتر از 18 سال، ماهیت جرم ارتکابی یا حرمت آن را درک نکنند یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه ای وجود داشته باشد، با توجه به سنشان به مجازات های پیش بینی شده محکوم می شوند.
قربانی توضیح داد: اصل این قانون بر اجرای حکم قصاص و حدود است مگر در مواردی که نوجوان در شرایطی بوده که از جرم بودن عملش آگاهی نداشته باشد.
وی در عین حال اظهار کرد: در مقابل اگر یک نوجوان با علم و آگاهی اقدام به قتل کند، طبق روال قبلی حتی در صورت داشتن سن کمتر از 18 سال در کانون اصلاح و تربیت می ماند تا بعد از رسیدن به سن قانونی، قصاص شود.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین ماده مربوط به عفو را از دیگر موارد جدید پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی عنوان و تصریح کرد: در این ماده به قاضی اجازه داده شده است، تا در صورتی که در قتل، محاربه و جرایم مستوجب تعزیرات شرعی، توبه مجرم مبنی بر عدم ارتکاب جرایم را احراز کند، مجرم را از مجازات معاف کند.
قربانی در عین حال یادآور شد: البته این ماده حکایت تیغ دولبه است، زیرا اجرای این حکم توسط قاضی صالح به صلاح جامعه است و در غیر این صورت به روزنه ای برای فساد تبدیل می شود.
قائم مقام امور تنقیح قوانین مجلس در ادامه با بیان اینکه بیشترین تغییرات در کتاب کلیات و بخش مواد عمومی قانون مجازات اسلامی اعمال شده است، بقیه تغییرات در بخش های حدود، قصاص، دیات و تعزیرات را جزئی توصیف کرد.
قربانی با بیان اینکه قانون مجازات اسلامی 750 ماده دارد، ادامه داد: با قرار گرفتن بخش های تعزیرات، قانون جرایم رایانه ای و مجازات های جایگزین اطفال و نوجوانان، تعداد مواد این قانون به بیش از 1200 ماده می رسد.
وی گفت: قانون مجازات اسلامی در دو قسمت شامل کتاب اول، دوم، سوم و چهارم که به ترتیب مواد مربوط به کلیات، حدود، قصاص و دیات در آنها پیش بینی شده و همچنین کتاب پنجم مشتمل بر مجازات های تعزیری تدوین شده است. کمیسیون حقوقی و قضایی این پنج کتاب را در کنار جرایم رایانه ای، اطفال، تعزیرات و ... در قالب قانون مستقلی با بیش از 1200 ماده تدوین کرده است؛ البته در زمان مقرر تمامی قوانین تعزیرات و حتی قانون مبارزه با قاچاق اسلحه و مهمات نیز در ذیل این قانون قرار می گیرد.
وی با یادآوری این نکته که قانون مجازات اسلامی در چارچوب اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تدوین و تصویب شده است، افزود: در حال حاضر ایرادات شورای نگهبان، رفع شده و مواد به تایید نهایی رسیده است. اکنون این قانون در مرحله اعمال نسخ صریح و فصل بندی طبق ماده 3 قانون تنقیح قوانین است که پس از اصلاح ویرایشی و تنقیحی، سال آینده برای اجرا به قوه قضاییه ابلاغ می شود.
به گفته قربانی، طبق مصوبه مجلس این قانون طی سه سال به صورت آزمایشی تا سال 94 اجرا می شود.
این نماینده مجلس هشتم در پایان با بیان اینکه تهیه این قانون از مجلس هفتم تاکنون به طول انجامیده است، یادآور شد: بررسی این قانون حدود دو سال و نیم در شورای نگهبان زمان برده است که مجلس بلافاصله بعد از تاییدیه شورای نگهبان آن را پس از اصلاحات ویرایشی برای اجرا به قوه قضاییه و دولت ابلاغ می کندهمه پیوندها